">
Haberler

Haberler->Teknonoji   
Böbrek Kanser Hücrelerini Öldüren Molekül

Haber: Gülşen Kaş gulsen@indigodergisi.com
Çeviri: Saffet Güler
İndigo Dergisi – Eylül 2008Böbrek kanseri hastalarının hastalığı yenmeleri için genelde tek seçenekleri vardır; organ çıkarma ameliyatları.
Böbrek kanseri hücrelerini yok eden molekül, Stanford Üniversitesi Tıp Okulu araştırmacıları tarafından bulundu. Araştırmacılar, molekülden yaratılan ilacın, hastaların böbrekleri sağlam kalırken yaşamı tehdit eden bu hastalıkla savaşarak durumu değiştirebileceğini söylüyorlar.


Tıp okulu radyasyon onkolojisi ve radyasyon biyoloji profesör ve yöneticisi Amato Giaccia, şimdi zor bir hastalığın peşinden gitmek için potansiyel bir yola sahipsiniz dedi. Giaccia, laboratuarının böbrekte karsinoma ve kanser hücrelerine odaklandığını, çünkü; bilinen hiçbir tedavinin, hastanın vücuduna zarar veren bir böbreği çıkarmaktan başka bir çare olmadığını söyledi. Ayrıca Stanford Kanser Merkezi’nde araştırmacı olan Giaccia, “böbrek hücresi karsinomasını tedavi etmek için de hiçbir etkili kemoterapi olmadığını belirterek, hastalarının hala hastalığa yenik düştüklerinin söyledi.

ABD’de bu yıl neredeyse 54,400 insana böbrek kanseri teşhisi konuldu. Amerikan Kanser Cemiyeti’nin yaptığı araştırmaya göre ise, 13,000 kişi bu hastalıktan hayatını kaybedecek. Giaccia, kanser ile mücadele de kullanılan ve güçlü bir silah olan olarak bilinen radyoterapinin, diğer türdeki kanserlerin aksine böbrek kanserini öldürmede etkisiz olduğunu söyledi.

Amato Giaccia, bu yeni araştırmanın hastaların bir veya iki böbreklerini kaybetmekten kurtarmak için yeni bir tedaviye yol açabileceğini söyledi.

Giaccia çalışmasında, Von Hippel-Lindau tümör bastırıcı gen veya VHL genine odaklanıyor, bu gen normalde insanlardaki tümör büyümesini yavaşlatıyor, ancak böbrek tümör hücrelerinin yüzde 75’inde işlemiyor. Giaccia’nın ekibi, bu VHL geni parçalandığı zaman kanser hücrelerini öldüren STF – 62247 adı verilen küçük bir molekül buldular. Giaccia, klinik denemeler “sonraki iki yılda” başlayacak…

Giaccia, “STF-62247 böbrek kanseri için toksik iken, insan bedenindeki diğer çoğu hücre için genellikle zararsızdır, bunlar işleyen bir VHL geni taşıyorlar” dedi. İlave bir fayda olarak, STF-62247 ile tedavi edilen hastaların, mide bulantısı ve saç dökülmesi gibi kemoterapinin olumsuz yan etkilerinin bazılarından sıkıntı çekmeyeceklerini belirten Amato Giaccia, STF-62247’nin tüm bedene karşı toksik olmadığını sözlerine ekledi.”

Chan: “Bu sonuçlar böbrek kanserinin çok ötesine uzanabilir”
Stanford ortak yazarı ve post doktora akademi üyesi Denise A. Chan, yeni bulguların gelecekte kanserin tüm türlerinin nasıl tedavi edileceğini etkileyebileceğine inandığını söyledi. Bu çalışma belirli kanser formuna eşsiz olan bir özelliği teşhis etmek – bu durumda, böbrek kanserinin eksik VHL geni – hastalığı yenmek ve yararlanmak için yapılan ilk çalışmalardan biridir. Chan, diğer bilim adamlarının yakında bunu takip edeceklerini, manipüle edilebilecek diğer kanserlerdeki karakteristikleri arayacaklarını tahmin etti.

Araştırmacıların motivasyonu iki misli olabilir, çalışmanın yazarları şöyle söylüyor: ölümcül kanserler için tedaviler bulmak ve şu andaki birçok kanser tedavisinin neden olduğu zayıflatıcı yan etkileri durdurmak. Bulgular 2004’te açılan Stanford’un High -Throughput BioScience merkezinin iyi olduğunu gösteriyor. Bu çalışmanın sonuçlarına göre merkezin ekipmanları ilk kez kullanıldı. Stanford’daki büyük miktarlarda iş üreten ekipman, aynı anda binlerce molekülün sitotoksisitesini analiz edebiliyor; bu, Giaccia’nın laboratuarındaki araştırmacılara, daha önce bulunmaları zor olan ve çok emek gerektiren gizli genleri ve molekülleri araştırmalarına imkan sağlıyor.

Stanford ortak – yazarı Patrick Sutphin, MD “Merkez olmadan, bu çalışma mümkün olmazdı” diyor. Stanford ekibi ile çalışan Sutphin için bulguların özel bir önemi var. 1995’te, Sutphin kolejde ikinci sınıf öğrencisi iken, büyükbabasına böbrek kanseri teşhisi kondu ve üç ay sonra öldü.

Büyükbabasını böbrek kanseri nedeniyle kaybetme deneyimi Sutphin’in hastalığı araştırmak için motive olmasına yardımcı oldu. Sutphin, umudunun “bir gün kollektif araştırmamızın geleneksel ilaçlardan çok daha etkili ve toksik yan etkisiz olan yeni ilaçlar ile sonuçlanması olduğunu” söyledi.

————————–
Sitotoksik: (hücre öldürücü) antijen taşıyan yabancı hücreleri yok ediyor.


Gönderen fantastic, Perşembe, 04 Eylül 2008 01:11, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Kemik iliğinden böbrek üretildi


Bilim dünyasının müthiş müjdesi İngiltere'den geldi. Uzmanlar ilk kez kemik iliğinin kök hücrelerinin böbrek hücresine dönüşebildiğine tanık oldular. Tıp tarihinde çığır açan bu keşif, böbrek hastalarının tedavisinde büyük umut yarattı.

Londra Hastanesi, Barts Hastanesi, Imperial Kanser Araştırma Vakfı, Imperial Tıp Fakültesi uzmanları süper araştırmaya imza attı. Journal of Pathology'de yayınlanan verilere göre, incelemeler kemik iliğinin ilk gelişim aşamasındaki kök hücrelerde yoğunlaştı. Bu aşamada kök hücreler akyuvarlara, alyuvarlara ve kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan trombositlere dönüşebilme özelliğine sahip. Bu hücrelerin karaciğer hücrelerine dönüşebildiğini keşfeden bilim adamları bu kez böbrek hücrelerinin oluşumunu heyecanla izlediler. Imperial Kanser Araştırma Vakfı Histopatoloji uzmanları, erkek hastalara nakledilen kadın böbreklerini incelediler. Erkek hücrelerini belirleyen özel bir DNA sondajıyla hastanın yeni böbreği izlemeye alındı. Nakledilen kadın böbreğinde erkek böbrek hücrelerine rastladılar. Bu gözlem, erkeğin kemik iliği hücrelerinin, böbrek hücrelerine dönüştüğünü gösteriyordu.

HEYECAN VERİCİ


Araştırma ekibinin başkanı, Imperial Kanser Araştırma Vakfı Histopatoloji Birimi'nden Prof.Nick Wright şöyle konuştu:

‘‘Bu keşif çok heyecan verici. Böbrek kanseri veya diğer kanser rahatsızlıklarının tedavisinde yeni yöntemlerin yolunu açtı. Doktorlar hastanın kemik iliğinden alacağı kök hücreleri, böbrek hücrelerine dönüştürüp böbreğini onarabilir. Böbreğin kendi kendini iyileştirme, yenileme özelliği çok zayıf olduğundan yarattığımız böbrek hücreleri çok önemli. Üstelik, hücreler hastanın kendisine ait olduğundan böbreğin yeni oluşumları reddetme ve bundan kaynaklanan komplikasyonlar da azalacak. Kanser ve diğer hastalıklara dirençli kök hücrelerin genleri, yeni gen terapilerinde yararlanılabilir ve böbreğin daha fazla zarar görmesi önlenebilir. Böbrek naklinin bir hastaya maliyeti 5 bin sterlin ve bu operasyondan sonra vücudun böbreği reddetmesiyle ortaya çıkan ekstra tedaviler ve masraflar oluyor. Böbrek nakline gereksinme duyan hasta sayısı her yıl yüzde 5 artıyor. Bu hastaları bu kabustan kurtarmak ve yüklü bir tasarruf yapmak harika olacak.’’

ETİK TARTIŞMAYA SON

Dr.Poulsom ise kök hücrelerle sağlanan gelişmelerin muazzam olduğunu, bunlardan çok farklı hücreler yaratılabileceğini ve bir gün kök hücreler sayesinde her organın takviye edilebileceğini umduğunu belirtti. Dr.Poulsom cenin kök hücrelerinin araştırmaları kullanılmasının yarattığı etik tartışmaların da böylece aşılabileceğine işaret etti.

İlik hücreleri doğurgan

İstanbul Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Deniz Sargın: İlikte birçok dokunun ana yani kök hücresi var. Kök hücrelerin çoğalma yeteneği var. Ancak kök hücreden böbreğin tüm fonksiyonlarını üstlenecek organ üretmek zor. Bazı fonksiyonlarını üstlenebilecek dokular elde edilebilir.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Burhan Ferhanoğlu: Kök hücrelerden herhangi bir hücre gibi, sperm hücresi de yapılabilir. İliğin vücut için çok önemli fonksiyonları var. Tıbbın geleceği bu olacak gibi.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ekrem Erek: Domuz ve şempazelerden elde edilen böbreklerin insanlara takılması üzerinde çalışılıyor.Bu yöntemle elde edilecek böbreklerin insanlara takılması, kök hücrelerden elde edilen böbrek dokusunun kullanılmasından daha yakın olacaktır.

http://webarsiv.hurriyet.com.tr/2001/07/26/7987.asp#top


Gönderen admin, Pazar, 21 Ekim 2007 08:22, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Kök Hücreden Kalp kapakçığıKök hücreden kalp kapakçığı

Bilimadamları, gebe
kadınların karnındaki amnio sıvısından aldıkları kök hücreleri
kullanarak kalp kapakçığı yaptılar. Bu çalışma, doğuştan gelen kalp
kusurlarının düzeltilmesinde yeni bir tedavi kavramının yolunu
açabilir...CHİCAGO
- Böylece gelecekte, bebek ana karnındayken laboratuvarda yeni kalp
kapakçıkları geliştirilmesi ve kapakçığın doğduğunda hasta bebeğe
nakledilecek şekilde hazır bulundurulması planlanıyor.
Gönderen admin, Salı, 03 Nisan 2007 03:44, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Hayvandan insana organ nakli yakın

Hayvandan insana organ nakli yakın
Bilimadamları, hayvandan insana organ naklinin çok yakında gerçek olabileceğini öne sürdüler.

AA
Güncelleme: 19:24 19 Eylül 2005 Pazartesi

DUBLİN - Londra’daki Imperial College’dan doktor Anthony Warrens, İrlanda’nın başkenti Dublin’deki bir konferansta yaptığı konuşmada, “Vücudun organı kabul etmemesi gibi olası bağışıklık sorunlarının büyük kısmının çok yakında çözülebileceğini ve bunun da bir türden diğerine organ nakli sürecinin çok yakında gerçekleşebileceği anlamına geleceğini” ifade etti.

Warrens, her bağışlanan organa 5 kişinin ihtiyaç duyduğunun altınıçizerek, farklı türler arasında organ naklinin en iyi çözüm olacağınındüşünüldüğünü kaydetti.

Domuzlar, insanlarla yaklaşık aynı büyüklükte organlara ve benzer fizyolojiye sahip oldukları için organ naklinde muhtemel kaynak görülüyor. Bilimadamları, bunun için, insanlarda bağışıklık sistemine uygunluk gösterebilecek domuzları genetik yolla üretmeye çalışıyor.

Bilimadamları ayrıca, domuzlarda bulunan bazı virüslerin insanlarageçip geçmeyeceğini ya da bu virüslerin mutasyona uğrayıp yeni hastalıklara yol açıp açmayacağını bilmiyorlar.

“Bunun, hayvandan insana organ naklinde başlıca endişe olduğunu”da bildiren Warrens, ancak bu sorunun üstesinden gelinmesi için hayvandan insana organ nakli gibi iyi bir nedenleri bulunduğunu ifade etti. Warrens, bir bilimadamının, bu konuda klinik deneylere başlama noktasına geldiğini de belirtti.

Ancak birçok bilimadamı, bu tür tehlikelerin üstesinden gelene kadar hayvandan insana organ naklinde moratoryum ilan edilmesi çağrısında bulunuyor.

alıntı : www.ntvmsnbc.com


Gönderen fantasticvolk, Pazartesi, 08 Ocak 2007 03:43, Yorumlar(0), Hepsini Oku


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

Gencdiyaliz Sitesi para kazanmak için kurulmuş ticari kaygılarla yapılmış bir site Değildir,Tamamiyle türkiyede organ bağışını çoğaltmak ve bizler gibi ülkemizdeki Diyaliz hastalarına Destek olmak için açılmıştır,Ana misyonumuz paylasimdir,sitedeki bütün materyaller izin alınmak yada kaynak göstermek suretiyle kullanima aciktir. Sitemizde verilen bilgiler tedavi amaçlı değildir,doktor tavsiye yerine geçmez.
 

MKPortal Türkiye


MKPortal M1.1.1 ©2003-2008 mkportal.it
Bu safya 0.06467 saniyede 34 sorguyla oluşturuldu