">
Haberler

Haberler->Teknonoji->Böbrek Kanser Hücrelerini Öldüren Molekül   
Böbrek Kanser Hücrelerini Öldüren Molekül

Haber: Gülşen Kaş gulsen@indigodergisi.com
Çeviri: Saffet Güler
İndigo Dergisi – Eylül 2008Böbrek kanseri hastalarının hastalığı yenmeleri için genelde tek seçenekleri vardır; organ çıkarma ameliyatları.
Böbrek kanseri hücrelerini yok eden molekül, Stanford Üniversitesi Tıp Okulu araştırmacıları tarafından bulundu. Araştırmacılar, molekülden yaratılan ilacın, hastaların böbrekleri sağlam kalırken yaşamı tehdit eden bu hastalıkla savaşarak durumu değiştirebileceğini söylüyorlar.


Tıp okulu radyasyon onkolojisi ve radyasyon biyoloji profesör ve yöneticisi Amato Giaccia, şimdi zor bir hastalığın peşinden gitmek için potansiyel bir yola sahipsiniz dedi. Giaccia, laboratuarının böbrekte karsinoma ve kanser hücrelerine odaklandığını, çünkü; bilinen hiçbir tedavinin, hastanın vücuduna zarar veren bir böbreği çıkarmaktan başka bir çare olmadığını söyledi. Ayrıca Stanford Kanser Merkezi’nde araştırmacı olan Giaccia, “böbrek hücresi karsinomasını tedavi etmek için de hiçbir etkili kemoterapi olmadığını belirterek, hastalarının hala hastalığa yenik düştüklerinin söyledi.

ABD’de bu yıl neredeyse 54,400 insana böbrek kanseri teşhisi konuldu. Amerikan Kanser Cemiyeti’nin yaptığı araştırmaya göre ise, 13,000 kişi bu hastalıktan hayatını kaybedecek. Giaccia, kanser ile mücadele de kullanılan ve güçlü bir silah olan olarak bilinen radyoterapinin, diğer türdeki kanserlerin aksine böbrek kanserini öldürmede etkisiz olduğunu söyledi.

Amato Giaccia, bu yeni araştırmanın hastaların bir veya iki böbreklerini kaybetmekten kurtarmak için yeni bir tedaviye yol açabileceğini söyledi.

Giaccia çalışmasında, Von Hippel-Lindau tümör bastırıcı gen veya VHL genine odaklanıyor, bu gen normalde insanlardaki tümör büyümesini yavaşlatıyor, ancak böbrek tümör hücrelerinin yüzde 75’inde işlemiyor. Giaccia’nın ekibi, bu VHL geni parçalandığı zaman kanser hücrelerini öldüren STF – 62247 adı verilen küçük bir molekül buldular. Giaccia, klinik denemeler “sonraki iki yılda” başlayacak…

Giaccia, “STF-62247 böbrek kanseri için toksik iken, insan bedenindeki diğer çoğu hücre için genellikle zararsızdır, bunlar işleyen bir VHL geni taşıyorlar” dedi. İlave bir fayda olarak, STF-62247 ile tedavi edilen hastaların, mide bulantısı ve saç dökülmesi gibi kemoterapinin olumsuz yan etkilerinin bazılarından sıkıntı çekmeyeceklerini belirten Amato Giaccia, STF-62247’nin tüm bedene karşı toksik olmadığını sözlerine ekledi.”

Chan: “Bu sonuçlar böbrek kanserinin çok ötesine uzanabilir”
Stanford ortak yazarı ve post doktora akademi üyesi Denise A. Chan, yeni bulguların gelecekte kanserin tüm türlerinin nasıl tedavi edileceğini etkileyebileceğine inandığını söyledi. Bu çalışma belirli kanser formuna eşsiz olan bir özelliği teşhis etmek – bu durumda, böbrek kanserinin eksik VHL geni – hastalığı yenmek ve yararlanmak için yapılan ilk çalışmalardan biridir. Chan, diğer bilim adamlarının yakında bunu takip edeceklerini, manipüle edilebilecek diğer kanserlerdeki karakteristikleri arayacaklarını tahmin etti.

Araştırmacıların motivasyonu iki misli olabilir, çalışmanın yazarları şöyle söylüyor: ölümcül kanserler için tedaviler bulmak ve şu andaki birçok kanser tedavisinin neden olduğu zayıflatıcı yan etkileri durdurmak. Bulgular 2004’te açılan Stanford’un High -Throughput BioScience merkezinin iyi olduğunu gösteriyor. Bu çalışmanın sonuçlarına göre merkezin ekipmanları ilk kez kullanıldı. Stanford’daki büyük miktarlarda iş üreten ekipman, aynı anda binlerce molekülün sitotoksisitesini analiz edebiliyor; bu, Giaccia’nın laboratuarındaki araştırmacılara, daha önce bulunmaları zor olan ve çok emek gerektiren gizli genleri ve molekülleri araştırmalarına imkan sağlıyor.

Stanford ortak – yazarı Patrick Sutphin, MD “Merkez olmadan, bu çalışma mümkün olmazdı” diyor. Stanford ekibi ile çalışan Sutphin için bulguların özel bir önemi var. 1995’te, Sutphin kolejde ikinci sınıf öğrencisi iken, büyükbabasına böbrek kanseri teşhisi kondu ve üç ay sonra öldü.

Büyükbabasını böbrek kanseri nedeniyle kaybetme deneyimi Sutphin’in hastalığı araştırmak için motive olmasına yardımcı oldu. Sutphin, umudunun “bir gün kollektif araştırmamızın geleneksel ilaçlardan çok daha etkili ve toksik yan etkisiz olan yeni ilaçlar ile sonuçlanması olduğunu” söyledi.

————————–
Sitotoksik: (hücre öldürücü) antijen taşıyan yabancı hücreleri yok ediyor.


Gönderen fantastic, Perşembe, 04 Eylül 2008 01:11, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 

Gencdiyaliz Sitesi para kazanmak için kurulmuş ticari kaygılarla yapılmış bir site Değildir,Tamamiyle türkiyede organ bağışını çoğaltmak ve bizler gibi ülkemizdeki Diyaliz hastalarına Destek olmak için açılmıştır,Ana misyonumuz paylasimdir,sitedeki bütün materyaller izin alınmak yada kaynak göstermek suretiyle kullanima aciktir. Sitemizde verilen bilgiler tedavi amaçlı değildir,doktor tavsiye yerine geçmez.
 

MKPortal Türkiye


MKPortal M1.1.1 ©2003-2008 mkportal.it
Bu safya 0.056 saniyede 27 sorguyla oluşturuldu